WYWIAD: Tomasz Jacyków dla notino.pl o tym, co modne i niemodne, o wizerunku, pracy i planach napisania drugiej książki

Kasia  |  12. 2. 2016  |  Dodaj komentarz

Wywiad z Tomaszem Jacykowem

Mówi o sobie, że jest "sybarytą, pojmującym życie organoleptycznie". Tomasz Jacyków - stylista, projektant i niezwykle barwna postać. Przeczytajcie poniższy wywiad, którego udzielił specjalnie dla notino.pl.

1. Tygodnik Newsweek okrzyknął Pana jednym z najbardziej wpływowych Polaków. Czy rzeczywiście czuje Pan, że może zmieniać otaczającą rzeczywistość?

Nigdy świadomie nie startowałem w żadnych konkursach ani rankingach, a co za tym idzie, do wyników tychże nie przywiązuję większej wagi. A co do kreowania i i zmiany rzeczywistości, uważam, że każdy inteligentny, otwarty, posiadający fantazję człowiek ma obowiązek wręcz wpływać na swoją rzeczywistość. Dobrze, jeśli nie rani przy tym rzeczywistości innych.

2. Pracuje Pan jako stylista, ale oprócz tworzenia indywidualnych stylizacji i doradzania klientom podczas zakupów, zajmuje się Pan bardzo wieloma projektami. M.in. tworzy Pan kreacje do programów telewizyjnych, filmów czy sztuk teatralnych. Czy dzieli Pan swoją pracę na „niską” i „wysoką”, czy wszystkie te zajęcia są dla Pana równie ważne i satysfakcjonujące?

Jest to moje jedno jedyne życie, które staram się przeżyć możliwie jak najpełniej. Podejmuję tylko te prace, które dają mi 100% satysfakcji. Przy czym satysfakcja ta bywa na różnych polach. Zawsze wybieram satysfakcję emocjonalną ponad finansową i żyję 24 godziny na dobę jednym życiem, nie dzieląc go na zawodowe, prywatne, niskie czy wysokie.

3. Jest Pan znany z tego, że dość krytycznie i bezpośrednio wyraża Pan opinie na temat wizerunku różnych osób. A czy zdarzyło się, że to Pana ktoś skrytykował? Czy ludzie raczej boją się Pana riposty?

Od urodzenia nieustannie poddaję się ocenianiu przez innych ludzi bez wzgledu na to, czy tego chcę, czy nie. W związku z tym liczę się wyłącznie ze zdaniem moich autorytetów, a opinią całej reszty po prostu nie jestem zainteresowany.

4. Podejrzewam, że ma Pan niewiele wolnego czasu. Ale kiedy już nadarza się okazja, jak Pan go spędza?

Jak już powiedziałem, nie dzielę życia na segmenty, a podchodzę do niego holistycznie. Zatem wszystko, co udało mi się do tej pory osiągnąć czy też stworzyć , robię z nudów, żeby zabić wolny czas…

5. Czy mógłby nam Pan zdradzić, co będzie modne w nadchodzącym sezonie?

To pytanie na oddzielny wywiad. Dlatego, że we współczesnym świecie moda ma tyle aspektów, co kalejdoskop. W związku z tym, odpowiem krótko: jak w każdym sezonie odrobina zdrowego rozsądku się przyda, bez względu na to, w jakim rozmiarze.

6. Jakie ubrania czy elementy garderoby powinnyśmy już wyrzucić? Pytam o rzeczy, które już są niemodne, a nadal często pojawiają się na ulicy.

Absolutnie i koniecznie wyrzucamy rzeczy, ktore mają oznaki znoszenia i zużycia i w tym zakresie musimy być kategoryczni, broń Boże, sentymentalni.
Czyli nie cerujemy pod pachą ulubionego t-shirtu , nawet do spania, bo np. w nocy wpadnie strażak, który okaże się miłością naszego życia, a my z cerą pod pachą. Do bani! Golenie speelengowanych swetrów do stanu zniszczonej ponczochy też nie ma sensu. Nie wspominając o rzeczach spranych i rozciągniętych. I pamiętajmy, co w jednym dziesięcioleciu zdobi, w nastepnym może śmieszyć.

7. Jednymi z Pana autorytetów w dziedzinie mody są Jean Paul Gaultier, Christian Dior czy Coco Chanel. A jak jest z ich perfumami? Jaki jest Pana ulubiony zapach?

Kosmetyka i perfumiarstwo to zupełnie inne dziedziny, bardzo mocno wspierające biznes modowy. Natomiast nie należy tego łączyć, ponieważ perfumy sygnowane nazwiskami projektantów zwykle należą do koncernów kosmetycznych, a nie do marek ubraniowych.
Przemysł perfumiarski wspiera modę. Sam osobiście używam selektywnych, butikowych zapachów, nie sygnowanych nazwiskami osób projektujących ubrania. Jeżeli chodzi o zapach, to polegam na nosach, czyli ludziach, którzy tworzą zapachy. A co za tym idzie, buty kupuję u szewca, zegarek u zegarmistrza, nie jubilera, okulary od optyka, ubrania od projektantów, i wtedy wszystko się zgadza.

8. Zdarza się Panu robić zakupy w internecie? 

Jestem sybarytą, pojmującym życie organoleptycznie. I taki stosunek do rzeczy nie pozwala mi na uczestnictwo w wirtualnym świecie i, co za tym idzie, na robienie zakupów przez internet, bo na miły Bóg, to są tylko przedmioty. A chodzi o sprawianie sobie przyjemności.

9. Jedną z charakterystycznych cech Pana wizerunku jest zarost. Jego pielęgnacja z pewnością pochłania dużo czasu. Czy mógłby Pan polecić naszym klientom jakieś kosmetyki czy urządzenia do jego pielęgnacji?

No tak... Zarówno zarost w jednych miejscach, jak i pozbawianie się go w innych, zabiera dużo czasu. Ponieważ całe życie należy do mnie, w związku z tym czas poświecony sobie nigdy nie będzie straconym.
Używam oliwki do brody, a po użyciu oliwki nakladam wosk, żeby się dobrze układała. Miejsca golone natomiast, starannie nacieram balsamem.

10. W 2013 r. pojawiła się Pana pierwsza książka zatytułowana „O elegancji i obciachu Polek i Polaków od stóp do głów”. Może Pan zdradzić naszym klientkom, które jeszcze jej nie przeczytały, jaki jest największy grzech Polek w kwestii mody?

Najwiekszym grzechem ludzi jest zwracanie uwagi na innych, a nie na siebie. I dopóki my nie obdarzymy siebie szacunkiem, tolerancją i choć cieniem sympatii, nie możemy wymagać od innych, żeby nas tymi cechami obdarzali.

11. A jest jakaś kwestia, w której pozytywnie wyróżniamy się na tle innych kobiet w Europie?

Na pewno zewnętrze cechy przypisywane Słowiankom mają duże wzięcie na świecie.

12. Czy zamierza Pan napisać kolejną książkę o modzie? W jednym z wywiadów mówił Pan o planach napisania powieści.Czy mógłby Pan zdradzić, na jaki temat i, czy już Pan zaczął pisanie?

Druga książka o życiu przyobleczonym w design jest już w mojej głowie. Teraz tylko kwestia przelania tego na papier.foto cbTomasz Jacyków – ur. 17.06.1968 r. w Kołobrzegu. Jego kariera rozpoczęła się w 1991 r. od współpracy z fotografem Markiem Czudowskim. Współpracował z takimi czasopismami, jak ELLE, Twój Styl, Cosmopolitan i Playboy, a sposród zagranicznych tytułów – z Harper’s Bazar i Biba. W ciągu swojej kariery miał okazję współpracować z najbardziej znanymi domami mody, jak Giafranco Ferre, Escada, Max Mara, Bruno Banani, Thierry Mugler czy Jean Paul Gaultier. Tworzył kreacje do programów telewizyjnych (np. Idol, Showtime i Polki), filmów fabularnych (Złoty Środek, Prostytutki). Zaprojektował kostiumy do przedstawień teatralnych (Miss Hiv, Dzień Świra, Mandragora, Our House, Kochanie na kredyt, Czarodziejska Góra, Single po japońsku) oraz oper (Dzień Świra, Mandragora). Zaprojektował swoją kolekcję toreb. Został członkiem kapituły Art & Fashion Festival, wykładowcą w Studio Sztuki w Warszawie i jurorem Off Fashion Kielce, Warsaw Fashion Street i Oskary Mody. Był gościem wielu popularnych programów telewizyjnych.
Uczestniczy jako wykładowca w szkoleniach dla firm z zakresu wizerunku marki, firmy a także wizerunku osobistego. Jest autorem książki „O elegancji i obciachu Polek i Polaków .Od stóp do głów”
Prowadzi program „Jacyków w Twojej szafie” oraz współtworzy program „Gwiazdy na dywaniku” , obydwa emitowane na antenie programu Polsat Cafe.
Wraz z Danielem Wielebą na antenie radia Kolor prowadzi program „Design według gwiazd”.

Komentarze

0 komentarzy

Skomentuj artykuł
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:
Wysyłając, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przetwarzania i wyświetlania komentarza przez Notino s.r.o. Osoba, której dane są przetwarzane, może w dowolnym czasie skorzystać z prawa do cofnięcia zgody. Więcej informacji w zasadach przetwarzania danych osobowych.​
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:

Podobne artykuły

WYWIAD: Beata Sadowska o zdrowym stylu życia i naturalnej pielęgnacji specjalnie dla notino.pl

WYWIAD: Beata Sadowska o zdrowym stylu życia i naturalnej pielęgnacji specjalnie dla notino.pl

Na co dzień się nie maluje, za to z dużą skrupulatnością sprawdza etykiety na produktach spożywczych i kosmetycznych. Choć czasem musi walczyć ze ...

Cały artykuł

WYWIAD: Joanna Jabłczyńska o zawodzie aktorki i radcy prawnego oraz o sekretach urody specjalnie dla notino.pl

WYWIAD: Joanna Jabłczyńska o zawodzie aktorki i radcy prawnego oraz o sekretach urody specjalnie dla notino.pl

Znana aktorka, Joanna Jabłczyńska, w udzielonym specjalnie dla notino.pl wywiadzie opowiada nam o najbliższych planach zawodowych oraz zdradza ...

Cały artykuł