Wielki letni test: wiesz, jaki masz fototyp?

notino.pl  |  13. 6. 2018  |  Dodaj komentarz

test

Zanim zaczniesz wystawiać ciało na działanie promieni słonecznych, potrzebujesz dobrego kremu do opalania. A zanim go wybierzesz, musisz wiedzieć, jaki masz fototyp – czy też do jakiego stopnia skóra reaguje na składniki UV promieniowania słonecznego. Ponieważ to właśnie stopień jej wrażliwości decyduje o tym, czym najlepiej się nasmarować.

Skalę fototypów sporządził w 1975 r. harwardzki dermatolog Thomas B. Fitzpatrick, dlatego nazywa się ją też skalą Fitzpatricka. Opiera się na odkryciu, że zapisany w genach kolor włosów, oczu i skóry (czy też ilość melaniny w niej) odpowiada za efekt opalania (jego intensywność, a także ryzyko dla zdrowia). Skala uwzględnia również poprzednią skalę chromatyczną von Luschana, która określała typ skóry na podstawie porównania jej koloru przed opalaniem z 36 szklanymi matowymi płytkami o stopniowanych odcieniach. Dziś, aby dowiedzieć się, jaki mamy fototyp, wystarczy odpowiedzieć na pięć prostych pytań:

1. Jaki jest Twój (naturalny) kolor włosów?

A. bardzo jasne lub rude

B. blond lub jasnobrązowe

C. ciemny blond, brązowe do kasztanowych

D. ciemnobrązowe do czarnych

2. Jaki masz kolor oczu?

Ajasnoniebieskie

B. ciemniejsze niebieskie, zielone lub szare

C. brązowe, zielono-brązowe

D. brązowe do brązowo-czarnych

3. Twoja skóra przed opalaniem jest:

A. bardzo jasna

B. jasna, lekko zaróżowiona

C. średnio jasna, beżowa

D. jasnobrązowa, z oliwkowym akcentem

4. Czy masz piegi?

 A. tak, dużo i praktycznie wszędzie

B. dość dużo

C. w niektórych miejscach

D. właściwie nie

5. Na słońcu Twoja skóra:

A. natychmiast intensywnie czerwienieje, nigdy nie nabiera opalenizny

B. często jest spalona, bardzo rzadko przyjmuje brązowy odcień (lub tylko na niektórych częściach ciała)

C. pobyt na słońcu zazwyczaj jej nie szkodzi, ładnie brązowieje, oparzenia są tylko wyjątkowo i lekkie

D. nabiera brązowej opalenizny, której wszyscy Ci zazdroszczą

Przewaga odpowiedzi A = fototyp I

Słońce jest Twoim wrogiem. Tym bardziej musisz się zaprzyjaźnić ze środkiem do opalania. Zawsze wybieraj najwyższe faktory, a bez nich przebywaj na słońcu maksymalnie 10 minut. Nawet nad jeziorem czy w ogródku nasmaruj się SPF 50 lub 50+. Nad morzem, gdzie słońce jest jeszcze bardziej intensywne, trzymaj się głównie w cieniu.

Dla tego fototypu Notino poleca: Bioderma Photoderm Max mgiełka ochronna  SPF 50+La Roche-Posay Anthelios lekka migiełka do twarzy  SPF 50,  VICHY Idéal Soleil Capital mleczko ochronne do ciała i twarzy SPF 50+

Przewaga odpowiedzi B = fototyp II

Również w Twoim przypadku ze słońcem trzeba uważać. Bez kremu ochronnego skóra wytrzyma maksymalnie 20 minut. Nad morzem trzymaj się w cieniu i stosuj SPF 50 lub 50+. W domu, w parkach, w drodze do pracy i wtedy, gdy słońce pali, sięgaj co najmniej po SPF 30. I tak nie opalisz się równomiernie.

Dla tego fototypu Notino poleca:  Piz Buin Tan&Protect  olejek ochronny przyśpieszający opalanie  SPF 30Bioderma Photoderm Bronz suchy olejek w sprayu SPF 30, Vichy Dermablend  podkład korygujący SPF 35 

fototyp skóry

Przewaga odpowiedzi C = fototyp III

Twoja skóra dobrze znosi opalanie. Normalne, środkowoeuropejskie słońce wytrzyma bez smarowanie przez około 30 minut. Jeżeli się opalasz, to na brązowo. Kilka razy zdarzyło Ci się oparzyć, ale raczej w ekstremalnych warunkach. SPF 30 będzie idealny. Powinien wystarczyć nawet nad morzem.

Dla tego fototypu Notino poleca:  Bioderma Photoderm opalająca mgiełka w sprayu SPF 30,  Estée Lauder Double Wear Nude Water Fresh podkład SPF 30,  Dermacol Make Up Cover podkład kryjący SPF 30.

Przewaga odpowiedzi D = fototyp IV

Jak tylko wyjdziesz na słońce, brązowiejesz. Nie wiesz, co to oparzenia słoneczne, za to często słyszysz pełne zachwytu „znowu byłaś nad morzem!“. Bez kremu ochronnego wytrzymasz nawet 45 minut, jednakże dla Twojego zdrowia oczywiście lepiej się nasmarować. Wystarczy Ci niższy filtr, nawet SPF 15-20 będzie w porządku.

Dla tego fototypu Notino poleca: Lancaster Sun Beauty mleczko do opalania w sprayu SPF 15,  Lancôme Teint Miracle podkład rozjaśniający SPF 15.

fototyp skóry

 

P.S.: Choć w Europie spotykamy się przede wszystkim z fototypami od I do IV, istnieje też fototyp V, który mają Azjaci lub Arabowie oraz fototyp VI, który charakteryzuje osoby najbardziej odporne, czyli z czarną skórą. Nie mają one problemów z opalaniem i potrzebują niskich filtrów SPF. Spośród nich możemy polecić na przykład Collistar Sun Protection spray do opalania SPF 10,  Lancôme Teint Miracle rozświetlający podkład SPF 15.

Powiązane produkty

Komentarze

0 komentarzy

Skomentuj artykuł
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:
Wysyłając, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przetwarzania i wyświetlania komentarza przez Notino s.r.o. Osoba, której dane są przetwarzane, może w dowolnym czasie skorzystać z prawa do cofnięcia zgody. Więcej informacji w zasadach przetwarzania danych osobowych.​
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:

Podobne artykuły

Cudowne właściwości suchych olejków: czy wiesz, jak je stosować?

Cudowne właściwości suchych olejków: czy wiesz, jak je stosować?

Chciałabyś wypróbować właściwości olejów na swojej skórze włosach, ale boisz się, że w efekcie staną się zbyt przetłuszczone? Suchy olejek możesz ...

Cały artykuł

Najlepsze prezenty do 100 zł

Najlepsze prezenty do 100 zł

Jak wybraćprezenty na Boże Narodzenie w dobrej cenie, szybko i bez problemów? Skorzystaj z naszych pomysłów na drobne upominkidla szerokiego grona ...

Cały artykuł