Mity i fakty: Kremy dla narciarzy

notino.pl  |  17. 1. 2018  |  Dodaj komentarz

mity

Czy wiesz, że na każde trzysta metrów wysokości natężenie promieniowania UV wzrasta o cztery procent? I że kremy do opalania dzielą się na chemiczne i mineralne? Ja też nie, dopóki nie usłyszałam wykładu czołowej londyńskiej dermatolog, prawdziwej ekspertki w swoim fachu, doktor Sam Bunting.

Dlatego, miłe panie, nie ma sensu kilkukrotne smarowanie kremem z filtrem 15, ponieważ większa liczba warstw nie oznacza lepszej ochrony. W dalszej części przedstawimy kolejne fakty i mity dotyczące ochrony skóry przed słońcem oraz w górach. 

Ochrona przed słońcem

  • „Wystarczy się posmarować raz a dobrze.“

Należy się smarować kremem z filtrem co dwie godziny bez względu na jego wartość. Jedyna różnica między faktorem 70 a faktorem 30 to ilość blokowanych promieni UV. Oba działają jednak tylko przez dwie godziny. Ważna jest również odpowiednia dawka kremu. Podaje się, że na twarz i dekolt należy zużyć 5 ml kremu (tzn. 22 mg na centymetr kwadratowy). Krem stosuje się na oczyszczoną skórę, po nałożeniu normalnego kremu na dzień.

  • „Szkodliwe są tylko promienie UVB.“

O ile docierające na powierzchnię promieniowanie UVB o średniej długości fali przenika wyłącznie do górnych warstw naskórka, długie fale UVA przenikają aż do tkanki podskórnej. To właśnie ten rodzaj promieniowania jest w stanie przechodzić przez chmury lub szkło. Promienie UVA stanowią 90 % promieni słonecznych, gdy tymczasem UVB i UVC wchodzą w skład pozostałych 10 %. Promienie UVB wywołują ostre reakcje skórne, takie jak zaczerwienienia lub synteza ważnej witaminy D (wystarczy godzina tygodniowo). Niebezpieczne jest jednak długotrwałe działanie, które powoduje raka skóry. Promienie UVA odpowiadają raczej za późniejsze reakcje, na przykład upośledzenie i związane z tym starzenie się komórek skóry.

  • „Nie muszę chronić skóry kremem do opalania, jeżeli nie świeci słońce.“

Chmury są w stanie zredukować promieniowanie słoneczne zaledwie o 20 %, dlatego też należy się zabezpieczyć nawet podczas pochmurnej pogody.

  • „Kremy do opalania stosuje się tylko na plaży.“

Intensywność promieniowania UV zależy od wysokości nad poziomem morza, odbicia od powierzchni (piasek, śnieg) i szerokości geograficznej. Udowodniono, że na każde 300 metrów wysokości n.p.m. siła działania promieni wzrasta o 4 %. Oznacza to, że podczas pobytu w górach na wysokości 1500 m n.p.m. jest ona o 20 % wyższa niż nad morzem w Chorwacji. Prawdą jest, że chroni nas gruba warstwa odzieży, przez którą promienie nie przenikają, nie można jednak lekceważyć przynajmniej ochrony twarzy, ust i oczu. Bardzo ciekawe są na przykład szwajcarskie kosmetyki dla miłośników górskich wypraw Piz Buin, które zapewniają kompletną pielęgnację skóry narażonej na górski wiatr i słońce.

pizz buin

  • „Wszystko jedno, jaki krem do opalania kupię, o ile ma wystarczająco wysoki filtr.“

Przy wyborze kremu z filtrem dobrze jest zwrócić uwagę, do jakiego typu cery i do jakich aktywności jest on przeznaczony. O ile w górach nie potrzebujemy kremu o tak wysokiej wodoodporności, jak na wczasach nad morzem, konieczna będzie jednak ochrona przed wiatrem i mrozem. Zgodnie z ogólną zasadą, tłustsza cera lepiej reaguje na mleczko do opalania, niż na olejek lub krem. Jednakże, ze względu na lekką konsystencję, mleczko do opalania gorzej utrzymuje filtr ochronny. Wyjątek w tej kategorii stanowi Anthelios AC ochronny fluid matujący do twarzy SPF 30 firmy La Roche-Posay. W dzisiejszych czasach można też kupić kremy do opalania wygładzające zmarszczki, do cery atopowej lub bardzo wrażliwej.

  • „Kremy do opalania źle się wchłaniają i pozostawiają biały film.“ 

Filtry chroniące przed promieniowaniem UV możemy podzielić według mechanizmów ochrony przed słońcem. Filtry chemiczne pochłaniają promienie i zamieniają je na energię cieplną, która jest następnie odprowadzana ze skóry. Filtry fizyczne, czy też mineralne odbijają lub rozpraszają promienie. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, najlepszą ochronę zapewniają więc kremy stanowiące połączenie obu metod.

 Chemiczne kremy do opalania zawierają często szkodliwe substancje, takie jak oksybenzon, etyloheksyl, benzofenon, które rozkładają się na wolne rodniki i substancje rakotwórcze i są niebezpieczne przy wdychaniu. Nie są przeznaczone dla dzieci lub osób o wrażliwej skórze. Mają za to lepsze działanie kosmetyczne, ponieważ nie pozostawiają tłustego lub białego filmu, można na nie nakładać makijaż i matują cerę. Dobrym blokerem chemicznym jest na przykład Elisabeth Arden Eight Hour Cream balsam ochronny SPF 50.

Mineralne albo fizyczne kremy do opalania nadają się do cery wrażliwej i są ogólnie bardziej przyjazne dla naszej skóry, wymagają jednak nałożenia grubej warstwy produktu. Dlatego na początku tworzą na skórze biały tłusty film i gorzej się rozcierają. Łatwiej jest je też zetrzeć, dlatego trzeba się regularnie nacierać. Przy wyborze mineralnego kremu do opalania należy zwrócić uwagę na jak największą ilość tlenku cynku, a także zawartość tzw. cząsteczek „non-nano” (mikrocząstek), które nie są w stanie przeniknąć przez skórę. Wpływ nanocząstek na organizm po przedostaniu się do głębszych warstw skóry nie jest jeszcze dokładnie zbadany.

opalanie w górach

 

Poranna pielęgnacja skóry w górach

Zanim wybierzesz się na stok, dobrze jest poświęcić kilka minut na to, aby zadbać o swoją skórę. Poniższe trzy kroki zapewnią dostateczną ochronę w górskim klimacie:

Krok 1: Na oczyszczoną i stonizowaną skórę nanieś swoje ulubione serum (najlepiej z witaminą C) i krem nawilżający na dzień. Jako bazę pod makijaż zastosuj lekki krem z filtrem ochronnym i poczekaj, aż dokładnie wyschnie. Ja zakochałam się w Eight Hour Cream s SPF 50 firmy Elisabeth Arden.

Krok 2: Nałóż podkład z SPF co najmniej 30. Ważne jest, aby podkład był wodoodporny. Nie będziesz wprawdzie pływać w morzu, ale prawdopodobnie będziesz się pocić. Wypróbuj na przykład Sun Foundation SPF 30 firmy Shiseido.

Krok 3: Utrwal makijaż pudrem mineralnym z filtrem ochronnym. W ten sposób uzyskujesz skuteczną warstwę blokera fizycznego, a jednocześnie piękne ujednolicenie koloru skóry. Wypróbuj na przykład super puder firmy Bare Minerals Matte z SPF.

Powiązane produkty

Komentarze

0 komentarzy

Skomentuj artykuł
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:
Wysyłając, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przetwarzania i wyświetlania komentarza przez Notino s.r.o. Osoba, której dane są przetwarzane, może w dowolnym czasie skorzystać z prawa do cofnięcia zgody. Więcej informacji w zasadach przetwarzania danych osobowych.​
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:

Podobne artykuły

Wybierz najlepszą maskę dla Twojego rodzaju skóry

Wybierz najlepszą maskę dla Twojego rodzaju skóry

Maski do twarzy to fantastyczny wynalazek. Pielęgnują urodę i dbają o zdrowie skóry, a jednocześnie pozwalają Ci zatrzymać się na chwilę i znaleźć ...

Cały artykuł

Koreańska pielęgnacja cery, czyli 10 kroków do idealnej urody

Koreańska pielęgnacja cery, czyli 10 kroków do idealnej urody

Koreanki słyną z miłości do zabiegów upiększających i najlepszych kosmetyków. Co wieczór, w dziesięciu przemyślanych krokach oczyszczają cerę, ...

Cały artykuł