Domowe zapachy I - czyli czym pachniało dawno, dawno temu...

notino.pl  |  16. 4. 2018  |  Dodaj komentarz

dom

Zapalenie świecy zapachowej, dodanie kilku kropel olejku eterycznego do kominka zapachowego lub rozkoszowanie się aromatem lampy katalitycznej to dla wielu z nas codzienny rytuał. Powszechnie już wiadomo, że zapach wywiera wpływ na nasze samopoczucie, a w domu chcemy się czuć szczególnie dobrze. A jak to wyglądało dawniej?

Zapachy do wnętrz istniały już w czasach prehistorycznych. Zamiast specjalnych produktów stosowano to, co można było znaleźć w naturze. W jaskiniach pachniały świeże oraz suszone kwiaty i gałęzie; potem odkryto, że kora i żywica wydzielają bardziej intensywny aromat po podgrzaniu. W ten sposób powstały pierwsze domowe odświeżacze powietrza. Rozwiązanie proste, ale skuteczne. Ważne były również właściwości lecznicze olejków zawartych w ziołach i żywicach. W tamtych czasach, ze względu na bardzo wrażliwy narząd węchu, wystarczyła mała ilość substancji aromatycznej. Szczególnie kobiety miały tak rozwinięty węch, że były w stanie rozpoznać przy jego pomocy jadalne i trujące owoce! (Notabene, większa wrażliwość kobiecego węchu przetrwała zresztą do dzisiaj!)

historie zapachu

Pachnący postęp

Starożytny Egipt, Rzym czy Orient były wypełnione zapachem. Aromaty były potrzebne do celów leczniczych, ale przede wszystkim do obrzędów religijnych. Na przykład w starożytnym Egipcie wierzono, że zapach jest w stanie zbliżyć człowieka do bogów. W Dolinie Nilu oddawano nawet cześć bogu zapachu i światła. Nazywał się Nefertem i według mitologii wyrósł z kwiatu lotosu. W starożytności pachniały jednak nie tylko świątynie, ale również domy, w których też odbywało się wiele rytuałów.

Pierwsi śmiałkowie

Już pierwsze kadzidła miały odganiać złe moce i wpływać na ludzkie samopoczucie. Egipcjanie, dzięki swojej miłości do aromatów, stali się mistrzami w uzyskiwaniu olejków eterycznych, których używamy współcześnie do masaży leczniczych, inhalacji i w lampach aromatycznych. Wtedy korzystano z nich przede wszystkim przy balsamowaniu. Stosowano je również w medycynie - w Egipcie, Chinach, Persji i szeroko pojętym Oriencie. Nawiasem mówiąc, pierwsza perfumiarka działała około 1200 r. p.n.e. w Mezopotamii. Nazywała się Tapputi i mieszała olejki esencjonalne, tworzyła wody kwiatowe, pracowała z pachnącymi żywicami i cieszyła się poważaniem u samego władcy!

Boska Grecja

Starożytna Grecja i Rzym nie zostawały jednak w tyle. Aromaty miały harmonizować ciało i duszę. Grecy wierzyli, że zapachy to dary bogów. Kiedy Aleksander Wielki w IV w. p.n.e. podbił świat, przywiózł do Grecji przyprawy z Chin i Indii, zioła i żywice z Egiptu, sztukę destylacji z Mezopotamii… A aromaterapia – indywidualna, lecznicza i domowa – zrobiła wielki krok naprzód. Co było dalej? W jaki sposób domowe odświeżacze powietrza (nie)działały w średniowiecznej Europie i z czego możemy korzystać dziś, aby nasze domy pięknie pachniały? O tym dowiesz się z kolejnego artykułu. A do tego czasu spróbuj zdecydować, czy wolisz poprawić sobie nastrój przy pomocy świeczek, lamp katalitycznych czy któregoś z domowych aromatów? Wybór należy do Ciebie!

 

Komentarze

0 komentarzy

Skomentuj artykuł
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:
Wysyłając, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przetwarzania i wyświetlania komentarza przez Notino s.r.o. Osoba, której dane są przetwarzane, może w dowolnym czasie skorzystać z prawa do cofnięcia zgody. Więcej informacji w zasadach przetwarzania danych osobowych.​
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:

Podobne artykuły

Beauty horoskop: Kosmetyki i perfumy dla osób spod znaku Lwa

Beauty horoskop: Kosmetyki i perfumy dla osób spod znaku Lwa

Lwy są piątym znakiem zodiaku i przynależą do żywiołu ognia. Ich główną motywacją jest dążenie do samowystarczalności i zdobycia silnej pozycji, ...

Cały artykuł

Najlepsze letnie perfumy: jakie wybrać?

Najlepsze letnie perfumy: jakie wybrać?

Gdy przygotowywałam wiosenne nowości w perfumach, skupiałam się głównie na zapachach kwiatowych, w których dominowały róże. Ich zapach pasuje także ...

Cały artykuł