Aroma joga czyli kiedy zapach pomaga w ćwiczeniach

notino.pl  |  17. 4. 2018  |  Dodaj komentarz

joga

Joga niesie spokój i ukojenie dla ciała oraz umysłu. Pozwala zapomnieć o codziennym pośpiechu, zrelaksować się, ale też umożliwia zarządzanie energią w ciele. A co, jeżeli do ćwiczeń dobierzemy odpowiedni odświeżacz powietrza lub olejek eteryczny do lampy zapachowej? Efektywność zostanie zwielokrotniona! O ile aroma joga to nowe odkrycie, fanem aromaterapii jestem od wielu lat. Olejków eterycznych używam, kiedy jesteśmy chorzy, ale też wtedy, gdy potrzebuję „kopa”, chcę się bardziej skoncentrować na pracy lub przeciwnie - zasnąć po ciężkim dniu. Dobrze dobrany zapach jest w stanie bardzo szybko mi w tym pomóc.

Efektywność aromaterapii jest tak duża dzięki dobrze przystosowanemu narządowi węchu, który analizuje każdą woń w obszarze nerwu trójdzielnego. Cząsteczki zapachu są przenoszone jeszcze dalej, do nerwu węchowego, który przenosi je do mózgu, a konkretnie do układu limbicznego, gdzie znajduje się między innymi ośrodek emocji. Wiadomo więc, dlaczego aromaty mają na nas tak duży wpływ. Działają praktycznie natychmiast i decydują o naszym samopoczuciu.

Zapachy i czakry

Na zajęciach aroma jogi praca z zapachami jest bardzo zaawansowana. Trenerzy studiują aromaterapię, aby zdobyć jak największą wiedzę na ten temat. W toku edukacji dowiadują się, które nuty zapachowe działają na poszczególne czakry lub jaki wpływ mają na poszczególne organy wewnętrzne. Sami przygotowują mieszaniny olejków eterycznych i dodają dokładnie odmierzoną ilość do lampy zapachowej. Wybrane zapachy harmonizują poszczególne czakry i wzmacniają efekt wykonywanych asan. Wymaga to jednak specjalizacji, która może zniechęcić osoby stawiające pierwsze kroki w świeci aromaterapii i jogi. Przed ćwiczeniami w domowym zaciszu można sobie pomoc w dużo prostszy sposób.

ceramiczna aroma lampa

Koncentracja i relaks

Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli chcesz się zrelaksować i pomedytować w domu, a przez głowę przelatują Ci tysiące myśli, najlepsze są aromaty cytrusowe. Sama cytryna doskonale wspomaga koncentrację i porządkuje wewnętrzny chaos jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń (czy też nauki itp.). Najłatwiej używać zapachów w formie sprayu. Ten marki Saloos działa też antybakteryjnie. Jeżeli jesteś na granicy wytrzymałości psychicznej, koniecznie wypróbuj spray o zapachu lawendy. Działa jak balsam na duszę (i pomaga zasnąć).

Świece nie tylko dla romantyków

Przed rozpoczęciem ćwiczeń można też zapalić świece zapachowe. Luminum Candle ma fantastyczną świecę sandałową, której drzewna woń pomaga stanąć mocno na nogach i skupić się na konkretnych asanach. Polecam też drzewo sandałowe marki Bath & Body Works. Jest naprawdę luksusowe! Możesz również wypróbować działanie cytrusów, tym razem pomarańczy – lub kwiatu pomarańczy, na przykład w limitowanej edycji Yankee Candle.

Nie zapominajmy o kadzidełkach. Orientalne, drzewne, ziemne – są stworzone do tego, aby zagłębić się w sobie i wykorzystać ćwiczenia jogi i relaks do ostatniej minuty. Dobrym rozwiązaniem mogą też być dyfuzory do aromaterapii. Od Ciebie zależy, co wybierzesz. Najważniejsze, aby zapach Ci odpowiadał i zapewnił efektywny relaks podczas ćwiczeń!

świece

 

Komentarze

0 komentarzy

Skomentuj artykuł
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:
Wysyłając, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przetwarzania i wyświetlania komentarza przez Notino s.r.o. Osoba, której dane są przetwarzane, może w dowolnym czasie skorzystać z prawa do cofnięcia zgody. Więcej informacji w zasadach przetwarzania danych osobowych.​
Imię: Twój e-mail (nie będzie wyświetlony):
Komentarz:

Podobne artykuły

Dobroczynne właściwości masła shea: pielęgnacja włosów, skóry i ust

Dobroczynne właściwości masła shea: pielęgnacja włosów, skóry i ust

Masło shea stosowane jest od wieków i do dziś stanowi niezwykle popularny składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. To naprawdę wszechstronna substancja, ...

Cały artykuł

Lubisz opalać się na słońcu? Odkryj najlepsze produkty po opalaniu

Lubisz opalać się na słońcu? Odkryj najlepsze produkty po opalaniu

Piękna opalenizna stanowi nieodzowny element każdych wakacji. Ale z pewnością zauważyłaś, że Twoja skóra po opalaniu staje się bardziej wysuszona i ...

Cały artykuł